OIT to wykonywanie zadań i realizacja procedur oraz interdyscyplinarny zespół terapeutyczny: pielęgniarki, lekarze, psycholodzy, fizjoterapeuci, dietetycy oraz zaufany zespół wykonujący pracę pomocniczą.
Do leczenia w oddziale intensywnej terapii kwalifikowani są pacjenci z niewydolnością wielonarządową, u których przewidujemy poprawę zdrowia w wyniku zastosowanego leczenia. OIT to miejsce postrzegane jako oddział z wysoko specjalistycznymi urządzeniami technicznymi z plątaniną przewodów, pompami, monitorami, respiratorami.
Pacjent intensywnej terapii to przede wszystkim chory w stanie zagrożenia życia: „taki sam człowiek, jak każdy z nas; przedtem chodził do pracy, prowadził samochód, bawił się z dziećmi, robił zakupy, przyrządzał pyszne potrawy, jeździł na rowerze, pięknie tańczył, kopał piłkę, kochał się z żoną, rozmawiał ze znajomymi i tak wiele planował, teraz leży nieprzytomny na moim oddziale, bo nie udało mu się wrócić do domu…”
Praktyka OIT
Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej
Terapii im. S. Pokrzywnickiego USK nr 1 im N. Barlickiego.
W oddziale intensywnej terapii znajduje się 11 stanowisk intensywnej terapii (jest przygotowana do otwarcia kolejna sala chorych z czterema łóżkami intensywnej terapii), wyposażonych zgodnie z obowiązującymi standardami i znajdujących się w klimatyzowanych pomieszczeniach. 11 stanowisk intensywnej terapii w dwóch salach po 4 stanowiska, w jednej sali 2 stanowiska i izolatka z 1 stanowiskiem intensywnej terapii. Pacjentami opiekuje się na dyżurze 6 wykwalifikowanych pielęgniarek oddziału intensywnej terapii. W sytuacji zastosowania terapii nerkozastępczej, a posiadamy możliwość prowadzenia tej terapii u 6 pacjentów, zwiększa się skala trudności opieki nad pacjentami. Oddział posiada dobrą komunikację z Centralnym Blokiem Operacyjnym i Salą Poznieczuleniową, Izbą Przyjęć, Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakładem Diagnostyki Obrazowej. Lokalizacja oddziału pozwala na szybkie i bezkolizyjne przemieszczanie pacjentów w zależności od potrzeb i decyzji diagnostyczno-operacyjnych. Przyjmowani i leczeni są pacjenci z niewydolnością oddechową, krążeniowo-oddechową, wielonarządową, po urazach wielonarządowych w przebiegu zakażeń powikłanych wstrząsem septycznych, nieprzytomnych, po zatrzymaniu krążenia, zatruciach, rozległych zabiegach operacyjnych. Zespół medyczny w leczeniu pacjentów wspomaga się nowoczesną aparaturą umożliwiającą prowadzenie wentylacji zastępczej, monitorowania inwazyjnego, dializy nerek, wątroby czy nowoczesnych technik wspierających pracę serca. W procesie diagnostycznym oddział wspierany jest przez Zakład Diagnostyki Obrazowej, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, ze szczególnie dobrą współpracą z Pracownią Mikrobiologii oraz konsultantów ze wszystkich oddziałów szpitala. Rocznie przyjmujemy ok. 300-350 pacjentów.
Cały artykuł dostępny w najnowszym wydaniu: